Hizmetler

Hosting ve Domain

Hosting ve Domain Konularında 5 Yıllık Tecrübe

Bize Ulaşın

Hosting ve domain, her ne kadar basit gibi görünse de, web sitesinin en temel ihtiyacı ve en can alıcı noktasıdır. Akılda kalıcı kısa bir domain, web sitenizin imajını ve ziyaretçilerini doğrudan etkiler. Yine aynı şekilde hızlı açılan ve sürekli yayında olan bir web sitesi de çok önemlidir. Hosting ve domain konusu göz ardı edilmemesi gereken konulardır ve özensiz adımlar atıldığındı firmalar ciddi sıkıntılar yaşamaktadır.

Dijital dünyaya açılan domain ve hosting konularında sizlere hızlı çözümler sunuyoruz.

hosting domain
kurumsal
5 yıllık hosting ve domain tecrübesi
Hosting ve Domain

İnternet siteleri de tıpkı gerçek hayattaki siteler gibi bir arazi üzerine kurulurlar. Bir internet sitesini yayınlamak için gerekli olan sanal araziye “hosting” adı verilir. İngilizce bir terim olan hosting, dilimize “web barındırma alanı” ya da “barındırma alanı” olarak çevrilebilir.Hosting; web sayfanıza ait tüm dosyaların, yılın 365 günü bir bilgisayarda saklanması ve erişime açık tutulması hizmetidir. Bu bilgisayarlara ise “server” veya “web sunucusu” adı verilir.

Web sitenizin içindeki resimler, yazılı içerikler, fonksiyon dosyaları, kısacası sitenin yayınlanması için gerekli olan her şey hosting hesabınızda saklanır. Ziyaretçiler web tarayıcısına sitenizin adresini yazdığında, sitenize ait dosyaların barındırıldığı sunucuya yönlendirilir. Bir hosting hesabına sahip olmadan, sitenizi web üzerinde yayınlamanız mümkün değildir.

Domain, Türkçe karşılığı "alan adı" olan bir terimdir. Herhangi bir web sitesine girerken o web sitesinin IP adresi ile ilgili alana bağlanmanız gerekir. Söz konusu IP adreslerinin herkes tarafından bilinmesi ve akılda tutulması mümkün değildir. Dolayısıyla domain kavramı geliştirilmiş olup, insanların IP adresi yerine domain ismi ile web sitesine bağlanması sağlanmıştır.

Domain, en genel ifade ile web sitesinin adı ve adresidir. Kullanıcılar web sitesini bu alan adı ile tanırlar. Seçilen alan adının; "alanadi" olduğunu düşünürseniz, domain de "alanadi.com" ya da "alanadi.net" gibi web sitesine yönlendiren adreslerdir.

Shape Shape